Európai utazás három teremben
2018.01.20. 18:43
Londontól Isztambulig címmel tegnap délután nyitották meg a nagyváradi vár A. épületében (a fejedelmi palotájában) Tóth Sándor berettyóújfalui festőművész retrospektív kiállítását.
A váradi vár egykori fejedelmi palotájának első emeletén három teremben kialakított kiállítási tér szűkösnek bizonyult a tegnap kora délutáni tárlatnyitón, hiszen az Ady Endre Líceum, a Mihai Eminescu Főgimnázium és a Szacsvay Imre Általános Iskola diákjai valósággal elözönlötték a kiállítótermeket a szervező Tanoda Egyesület, a Berettyó Kulturális Központ és a tárlaton jelen lévő festőművész legnagyobb örömére. A tegnap délután két órakor kezdődött kiállítás-megnyitón először házigazdaként Kecse Gabriella, a Tanoda Egyesület elnöke köszöntötte a megjelenteket. A nyolcvanéves Tóth Sándorról elmondta, hogy hatvan éve fest, ennek az igen hosszú alkotói korszaknak ötven művét hozták el Nagyváradra. Ezek a festmények realista szemléletű alkotások, de itt-ott az avantgárd hatások is felfedezhetőek bennük. Beszédében a Holló László-, Kölcsey Ferenc- és Erdei Gábor-díjas festőművész szavait idézte: „festészetemben tiszteletben tartom a valóság elemeit, olykor elvont formákkal is dolgozom. Kellemes hangulatot árasztó képek festésére törekszem. (…) Impresszionista festők színei ejtettek rabul, ezt a színvilágot akkor sem mellőztem, amikor Debrecenben három évtizeden keresztül fekete tónusú képeket vártak tőlem. Mellette jártam a magam útját, követtem az érzéseimet. Kolorista vagyok, a színek most is uralják festményeimet.”
Utazás
A továbbiakban Kolozsvári István a berettyóújfalui önkormányzat képviseletében szólt az egybegyűltekhez, kiemelve azt, hogy Tóth Sándor a nyolc évtizedes életútjának nagyon sok fontos állomása jelen van ezeken a falakon. Emlékeztetett arra, hogy Nagyvárad és Berettyóújfalu tizennyolc éve szervezi meg közösen a Magyar Kultúra Ünnepét, majd kifejtette: „A magyar kultúrát végiggondolva ennek is számos forrása van: egyfelől a népi kultúra, a hagyományos életmód elemei, másfelől a nyugati civilizációnak nevezett kultúra bölcsőhelyei az antik Görögországtól és Itáliától Bizáncon át Párizsig. Minderre rávilágít ez a nagyon gazdag és átfogó kiállítás. A magyar kultúrát ünnepelni gyűltünk össze, és ez az egyik legjobb, legméltóbb kiállítás ahhoz, hogy ehhez hozzáfogjunk”.
Lelkén átszűrve
Végezetül maga a festőművész kapott szót, aki bevallotta, hogy el van ragadtatva a kiállítás helyszínétől, majd Nagyváradhoz kapcsolódó emlékeit idézte fel. Saját művészetéről szólva elmondta: „arra törekszem, hogy amit érzek, amit szépnek találok, azt a lelkemen keresztül szűrjem át, és ecsettel, festékkel jelenítsem meg.” A továbbiakban néhány művéről részletesebben is szót ejtett. Tóth Sándornak a híres európai városokat – Rómát, Londont, Firenzét, Athént, Velencét stb. –, valamint a bihari és erdélyi tájakat megörökítő festményekből összeállított kiállítása február végéig látogatható a nagyváradi vár A. (fejedelmi palota) épületének első emeleti kiállítóterében.
Bihari Napló: Pap István
|