A megemlékezésen Széll Kató, a TEG alkotói közösségének titkára és egyik alapítója ismertette a művész életútját. Sok érdekességet hallhattak az érdeklődők a jeles piktor művészetéről, pályájáról, párizsi kószálásairól, a művészi lét kacskaringós útjáról. Tibor Ernő még a koncentrációs táborban is igyekezett folytatni művészi tevékenységét. A festőművész 1945 tavaszán vesztette életét a dachaui haláltáborban, idén van halálának 70. évfordulója. Az előadást vetítéssel egészítették ki az esemény szervezői, amelynek során a jelenlévők Tibor Ernő-festményeket szemlélhettek meg. Csodálatos képekben, magával ragadó kompozíciókban, tüneményes színekben gyönyörködhettek az érdeklődők.
Széll Kató fölelevenítette azt is, miként jött létre immár huszonöt esztendővel ezelőtt a Tibor Ernő Galéria, és hogyan vették föl a festőművész nevét. Még a hetvenes, nyolvanas években működött egy alkotói kör Székely Erzsébet vezetésével a Szakszervezetek Művelődési Házában. A későbbi TEG alkotói csoportjának néhány tagja ott ismerkedett, barátkozott össze. A rendszerváltás után alakult meg az új társaság. Toró József ajánlotta, hogy vegyék föl a váradi festőművész, Tibor Ernő nevét. A Kanonok sori pincehelyiségre Zsugán János és Csiki János talált rá. Matos Ferenc apát-kanonok bocsátotta az alkotói csoport rendelkezésére az alagsori termeket. A pincehelyiség romos állapotban volt, ám a lelkes kis kompánia újjávarázsolta a termeket, amelyek huszonöt év alatt számos rendezvénynek (tárlatnak, koncertnek, könyvbemutatónak stb.) adtak otthont.
Tibor István, Tibor Ernő fia jóváhagyta a névhasználatot. Annak idején a galéria megnyitó ünnepségét is megtisztelte jelenlétével. Sokat mesélt a szüleiről. Örvendett, hogy a galéria révén is továbbél a Tibor Ernő név. Vigyázta, óvta az emlékeket. A TEG alkotói csoportjának tagjai néhány évig örvendezhettek Tibor István barátságának, aki néhány vernisszázson is szívesen részt vett. Tibor István 1996-ban hunyt el.
Az előadó forrásként használta aKorunk folyóiratot, Bölöni SándorVárad festője című írását, valamint Tibor István elmondásai alapján állította össze az elhangzott tanulmányt.
Az emlékünnepségen S. Németh Katalin előadásában néhány, a hangulathoz illő verset is meghallgathattak a résztvevők.
Az alkotói csoport egyébiránt március közepén ünnepeli majd közös tavaszi tárlattal és meglepetésekkel a TEG születésnapját.
Tóth Hajnal