Vászon falikép Szacsvayról
2013.11.02. 20:31

Péntek délelőtt Szacsvay Imre mártír jegyzőt is ábrázoló vászon akrill festményt avattak a róla elnevezett általános iskolában. Az alkotást Baki Szmaler Györgyi rajztanárnő készítette.
Az elmúlt hétvége az ünneplés jegyében telt a nagyváradi Szacsvay Imre Általános Iskolában, tekintettel arra, hogy 195 évvel ezelőtt, 1818. november 1-jén született a tanintézmény névadója. Ennek megfelelően a pénteki nap fénypontja a mártír jegyzőt is ábrázoló, 5×3 méteres vászon akrill festménynek a felavatása volt, melyet Baki Szmaler Györgyirajztanárnő készített egy éven keresztül. Ahhoz, hogy a kép felkerülhessen az iskola lépcsőházának falára, egy jelenlegi és egy volt szacsvays diák apukájának a közreműködésére, azaz a Kecse Attila nyújtotta anyagi támogatásra és az Imre Sándor asztalos által felkínált segítségre is szükség volt.
Az egybegyűlteket Pásztor Gabriella igazgatónő üdvözölte, majd Jakobovits Márta képzőművész, az iskola volt oktatója értékelte néhány mondatban az alkotást, kiemelve az erőteljes kompozíciót és a kifejező ecsetvonásokat. Ugyanakkor arra hívta fel a gyermekek figyelmét: Szacsvay magatartása és erkölcsössége miatt eszmény és példakép kell legyen a számukra, illetve egy korábbi emlékét felidézve arról is beszélt, mit jelent jellemnek lenni, vállalni a tetteinket. Baki Szmaler Györgyi elmagyarázta, hogy Csontváry Kosztka Tivadar Magányos cédrusára való utalásképpen festett fát a vászonra, mely ugyanúgy magaslik, ahogyan Szacsvay is helyállt, a tizenhárom aradi vértanú pedig az önfeláldozásra, a hősiességre is utal.
Szimbolika
Kéry Hajnal Bihar megyei főtanfelügyelő-helyettes is Szacsvay Imre példamutató hősiességét, helytállását, tisztességes viselkedését nyomatékosította, Delorean Gyula RMDSZ-es városi önkormányzati képviselő pedig mint öregdiák is azt tanácsolta az egybegyűlteknek: legyenek büszkék arra, hogy ebbe az iskolába járnak, és soha se feledkezzenek meg arról, hogy a Szacsvay-név kötelez.
Kecse Gabriella aligazgatónő a kép üzenetére, szimbolikája tért ki, egyúttal pályázatot hirdetve a címadásra. Többek közt szólt arról, mit jelképeznek a sakkfigurák, az égő gyertyák, az osztrák katonák, az aradi vértanúk, az igazságügyi palota. A beszédek után a Vincze Melinda magyartanárnő által felkészített ötödikesek alkalomhoz illő műsorral léptek fel, szólót énekelt Halász Dóra. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Fügedy Antal biharsályi plébános, Bajó János nagyürögdi helyi tanácsos és néhány sályi lakos is.
Ciucur Losonczi Antonius
A ERDON LEGFRISSEBB HÍREI A CÍMLAPON: KATTINTSON IDE!
Címkék: festm;, iskola, Szacsvay Imre
|