Megénekelték a várost, számot bűvöltek
2013.09.10. 12:39

Érmihályfalván, ahol az érmelléki mocsár és a nyírségi homok egymásnak megálljt parancsol, mindig is pezsgett az alkotási vágy. Volt, aki szóval, gesztusokkal teremtett szépet, mások ecsettel korbácsoltak érzelmeket, rímek bugyraiba rejtve mondták ki a kimondhatatlant. És ma sincs ez, szerencsére, másként.
Miután 2000-ben életre hívták a Máté Imre költő nevével fémjelzett irodalmi és képzőművészeti kört, az alkotókedv még inkább megélénkült Érmihályfalván. Szalai Ilona és Gheri Judit könyvtárosok sorra szervezték a különböző kiállításokat a homokvilág fővárosában. Egy idő után úgy érezték, tovább kell lépniük, mélyebb alkotói készségek, témamegközelítési módszerek elsajátítására törekedtek. Megszületett az alkotótábor ötlete. Közben a képzőművészet képviselői függetlenítették magukat az irodalmi körtől, és a 2007-es nyitótáborra, az akkortájt elhunyt társuk emlékének adózva, Marcsó József Képzőművészeti Kör névvel jelentkeztek be. Szalai Ilona az idén hetedik alkalommal főszervezőként vett részt a júliusban megtartott alkotótáborban.

A tábor fennállása óta a művészeti vezető a hajdúnánási Patai István, a tiszadobi művésztelep kurátora, aki a legjobb alkotások „elkövetőit” az általa alapított díjjal jutalmazza. Az idén sem volt könnyű dolga a döntéshozatalk
or, hisz a képzőművészeti ágak széles sztyeppéin nyargalászott a kéttucatnyi
csodateremtő. Így az ecsetfogók mellett az üvegfestők, a fafaragók és a fotósok is megméretkeztek. Patai minden tábornak kihirdeti a témáját, amihez kapcsolódnia kell a művészek fantáziavilágának. Az idei tábor munkái Érmihályfalva városára, valamint a „bűvös hármas számra” hangolódtak.
A táborzáró napon a helyi könyvtárban kiállították az alkotásokat, s azok még egy hónapig megtekinthetők. A tárl
atnyitón jelen volt a város polgármestere, Nyakó József is, aki messzemenő támogatásáról biztosította a rendezvényt, külön köszönetét és elismerését fejezve ki a szervezőknek.
 
A VII. ÉRtékteremtő Nemzetközi Alkotótábor idei Patai-díját az érkeserűi Fekete Hajnal festőművész és a hajdúnánási Fűz László fotós vehette át. Egyúttal a 2014-es alkotótábor témáját is bejelentették: az alkotók a „Kik vagyunk, honnan jöttünk?” kérdésre hegyezhetik a válaszadó ecsetet, vésőt vagy éppenséggel a vakufény-pillanatot.
Forrás: D. Mésáros Elek - Bihar Ország
|