Jókedvű alkotás, bátor önkifejezés
2014.01.28. 18:52
A berettyóújfalui Igazgyöngy Alapfokú Művészeti Iskola alkotó munkatársainak kreációiból nyílt kiállítás szerda délután a váradi Tibor Ernő Galériában. Csodaszép kerámiák, kifinomult ízlésről tanúskodó ékszerek, festmények, szűrrátéttel díszített gúnyák, fantáziadús rajzok tekinthetők meg a Kanonok sori pincegalériában. Az Alkotni jó! című tárlat – amelyet A magyar kultúra ünnepe elnevezésű rendezvénysorozat keretében szerveztek – két hétig látogatható.
A kiállítás résztvevőit háziasszonyként Bányai Szabados Katalin, a váradi Tibor Ernő Galéria vezetője köszöntötte. Dr. Fleisz János történész, a Bihar Megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetségének elnöke, A magyar kultúra ünnepe rendezvénysorozat megálmodója, egyik főszervezője ünnepi beszédében méltatta a két város – Várad és Berettyóújfalu – közötti kulturális kapcsolatot, a civil szervezetek közötti együttműködést. Közösen ügyködnek a nemzeti összetartozás erősítésért. Hangsúlyozta: az együttműködés nem egyhangúságot, egyszólamúságot jelent. Hozzáfűzte: fontos a plurális szemlélet, továbbá hogy a hétköznapokon is őrizzük a kulturális értékeket, hogy továbbadjuk e kincseket.
Ezután a tárlat anyagát Holló Barna váradi képzőművész méltatta. A berettyóújfalui Igazgyöngy Alapfokú Művészeti Iskola tizenkét Hajdú-Bihar megyei település gyermekeinek foglalkozik a művészeti képzésével, mégpedig képző- és iparművészeti, valamint táncművészeti ágon. Az iskolában működik grafika, festészet, kézművesség, tűzzománc, kerámia és társastánc tanszak. A tanintézet egyik jellegzetessége az, hogy kiemelten foglalkozik hátrányos helyzetű és cigány származású gyermekek, valamint a sajátos képzést igényelő diákok művészeti nevelésével. Az iskola célja, hogy a személyiségfejlesztést a művészeti képzéssel ötvözve mind több és több gyermeknek biztosítsanak alkotási lehetőséget. Holló Barna kifejtette: lényeges, hogy az oktatási intézet művészetpedagógiájában a szociális jellegre is hangsúlyt helyeznek. A művész-tanárok pedig tisztában vannak azzal, hogy a képzőművészetben (is) milyen jelentőséggel bír az, ha jókedvvel alkotnak, és ha az alkotás öröme átragad tanítványaikra is a műhelymunkák során. A méltató elmondta: örvendetes, hogy a Várad és Berettyóújfalu közötti kapcsolat folyamatosan bővül, kiegészül, a kulturális palettára új színek kerülnek. A tanintézetek közötti kapcsolatokat is erősíteni.
L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy művészeti iskola igazgatója szólt arról, hogy a tanintézet jelmondata: Kreativitás csak ott van, ahol értékelik. És ezt nagyon komolyan veszik. Náluk minden pedagógus alkotó ember. Ezután bemutatta ezeket az alkotó embereket, akiknek képzőművészeti munkáiban gyönyörködhetnek mostanság a tárlatlátogatók a Tibor Ernő Galériában. Kovács Lajos a debreceni Vojtina Bábszínház grafikusa; a váradi kiállításon néhány, a Bábosházi figyelőcímű program számára készült rajza szemlélhető meg. Rácz Erika ötvös ékszerei szemet gyönyörködtetők. Láthatók továbbá Török Zita és Gólyáné Vad Anikó csodaszép kerámiái, a Marczin Vanda készítette mutatós szűrrátétekkel készített ruhák, Kovácsné Papp Orsolya rejtelmes erdőket megjelenítő festményei, Kiss Papp Csilla újszerű festményei,Berényi Anna olajképei és L. Ritók Nóra különös hangulatú képei. Az igazgatónő elmondta: több kollégája is vett már részt Portugáliában művészeti versenyen. Hozzáfűzte: a művészeti nevelésben a sokszínűséget érvényesítik. Nem a saját elképzeléseiket, látásmódjukat tukmálják rá a növendékekre, hanem bátor önkifejezésre buzdítják őket.
CÍMKÉK: TÁRLAT, TIBOR ERNŐ GALÉRIA
Forrás: Reggeli Újság
|