Hiperoptimista novellista
2013.11.26. 15:49
Id. Boér Péter Pál Engedélykérés című novelláskötetét mutatták be péntek délután a nagyváradi Tibor Ernő Galériában. Az írások meglepő távlatokat nyitó villanások.
A könyvbemutatón megjelenteket először Boér Elvira, a szerző felesége köszöntötte. Id. Boér Péter Pál betegsége miatt nem lehetett jelen az eseményen. Hitvese, akivel 32 éve házasok, elmondta: férje 1959-ben született Nagyváradon. Id. Boér Péter Pált mindig is vonzotta a természet, a vidéki élet, talán amiatt is, hogy 15 esztendős koráig Nagykágyán élt, mert pedagógus szülei ott tanítottak. Szülei példaképet nyújtottak számára emberségből, felelősségtudatból, családcentrikusságból. Gépészmérnöknek, majd hitoktatónak tanult, emellett tájfutó volt. Sajnos épp sportolás közben csípte meg egy kullancs. A kullancscsípés következtében izombetegség alakult ki, emiatt mozgássérültté, ágyhozkötötté vált. A szerzőt mindig érdekelte a filozófia, a teológia és az irodalom. A rövidpróza különösen közel áll hozzá. Írásaiban olykor-olykor megfricskázza az önpusztító világot.
Boér Elvíra és Zalder Éva
Az új novelláskönyvet, az Engedélykérést Zalder Éva magyartanár, a váradi Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója méltatta. Mint mondta, id. Boér Péter Pál az íróemberek kasztjához tartozik. A tanárnő hangsúlyozta: a mai ember hatalmas élményről marad le, ha nem olvas. Az olvasás örömét kevés dolog tudja pótolni. Boér Péter Pált családtagjai hiperoptimistának tartják. Vidám, toleráns, nem veti el a romantikát. Ugyanakkor néha ironikus és keserű. Mindettől hitelesek írásai. Boér Péter Pál megjárta az élet mélységeit, és talán épp ezért a magasságba vágyik mindig. Kötődik Erdély tájaihoz, ám mégis leginkább az emberi világ, szereplőinek lelkiállapota érdekli. Másfelől időnként megteremt egy valóságfeletti, szürreális világot, ami gyakran sikeredik groteszkké, bírálóvá. A történetet sokszor úgy fejezi be, hogy több értelmezési lehetőséget ad az olvasónak. A jótollú, kiváló humorú író rövidprózái gyakran modern mesék. Karinthy Frigyest mesterének tekinti, de írásai inkább Karinthy Ferenc világát idézik meg. Nem magyarázza meg az embert, nem fejti meg az életet. Ugyanakkor jellemző rá a szeretetéhség, a szépség utáni vágy, a mély humanizmus. Minden nehézség és betegsége dacára sem vesztette el derűjét.
A könyvbemutató végén azt is megtudhattuk, hogy még két regény és további novellák is vannak a szerző tarsolyában, e művek kiadásra várnak.
Tóth Hajnal
|